Kredyty Szczecin - Bankikredyty.pl

Pożyczka na podstawie skanu dowodu osobistego – wygoda czy ryzyko?

Expander Szczecin - kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Szybkie pożyczki są nadal dość popularne. Ich zaletą jest szybki dostęp do gotówki, bez zbędnych formalności. Bardzo wiele ofert można znaleźć w sieci, a podpisanie umowy następuje online właściwie na podstawie skanu dowodu osobistego i ewentualnie oświadczenia o zarobkach. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

W każdej sytuacji wymagany jest rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa w sieci. Przesłanie skanu dokumentu tożsamości w przypadku zawierania umów przez Internet jest konieczne. W przypadku podpisywania umowy w banku, czy firmie pożyczkowej wymagana jest weryfikacja danych zawieranych we wniosku. Bez kontaktu bezpośredniego z pracownikiem placówki skan to jedyna możliwość potwierdzenia tożsamości pożyczkobiorcy.

Oczywiście istnieje ryzyko, że pod inną osobę podszywa się zupełnie inna – chociażby na skutek kradzieży dowodu osobistego. Stąd tak ważne jest zgłoszenie zagubienia, czy kradzieży jak najszybciej nie tylko na Policji, ale też banku, który prześle takie zastrzeżenie do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, by niemożliwe było posługiwanie się dokumentem przez złodzieja. Pożyczkodawcy zawsze upewniają się, że osoba wnioskująca online o przyznanie pożyczki, także chwilówki, nie podszywa się pod nikogo innego. Dowód osobisty zawiera wiele cennych dla firm pożyczkowych informacji, nie tylko dane identyfikacyjne umożliwiające sprawdzenie osoby w BIK i innych bazach, ale także chociażby ustalenie wieku i tego, czy dany wnioskodawca może zawrzeć umowę, gdzie jednym z kryteriów może być określony wiek.

W przypadku pożyczek online, po wstępnej weryfikacji i wyrażonej zgodzie na udzielenie pożyczki możliwe jest potwierdzenie przez wnioskodawcę warunków umowy przesłanej online (na wskazany adres e-mail) za pomocą przelewu (tu pojawiły się w wielu firmach ograniczenia) – była to kwota symboliczna, przeważnie jeden grosz czy złotówka na wskazane konto bankowe. Drugą opcją jest podpisanie umowy osobiście – dostarcza ją wówczas kurier. Oczywiście ma on obowiązek potwierdzenia danych wnioskodawcy przed przekazaniem mu umowy do podpisu.

Jak ustrzec się przechwycenia danych osobowych przy zawieraniu szybkich pożyczek online?

Przy podejmowaniu decyzji istotne jest dokładne sprawdzenie firmy, z jaką nawiązujemy współprace i opinii o niej (choćby w dobrych porównywarkach chwilówek). Oczywiście przesyłając skan dowodu osobistego warto zrobić to z zaufanego komputera, z zainstalowanymi programami antywirusowymi, na bezpieczne (https) łącze. Warto zwracać uwagę, czy specjalne okazyjne warunki nie są zbyt podejrzane, a podmioty działają w pełni legalnie na rynku.

Zachowując podstawy bezpieczeństwa i poświęcając chwile na weryfikacje oferty i firmy nie jesteśmy narażeni na ryzyka czyhające na osoby, które korzystają z takich produktów bez sprawdzenia.

Sprawdź także zestawienia:
Nowe promocje na kredyty gotówkowe 2023
Wysoko oprocentowane lokaty terminowe 2023
Najlepsze konta osobiste 2023