Poduszka finansowa: dlaczego warto ją mieć i jak na nią zapracować?

Poduszka finansowa: dlaczego warto ją mieć i jak na nią zapracować?

Expander Szczecin - kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać co do tego, że życie jest nieprzewidywalne i nieraz możemy podupaść finansowo i w konsekwencji złych decyzji lub czynników zupełnie od nas niezależnych znaleźć się w poważnych tarapatach. Żeby takie potknięcie było mniej bolesne i nie spowodowało, że nagle zostaniemy z niczym, warto zadbać o zabezpieczenie, a więc tzw. poduszkę finansową. Dziś wyjaśnimy, czym ona jest i jakie są jej zalety.

Poduszka finansowa: co to takiego?

Poduszka finansowa to nic innego jak odłożona oraz odpowiednio ulokowana kwota oszczędności, która pozwoli Ci na przetrwanie od 3 do 6 miesięcy bez dochodu. Niektórzy używają również określenia „pieniądze na czarną godzinę” – definicja ta dobrze oddaje powagę sytuacji, w której zgromadzone oszczędności mogą się przydać.

Poduszka finansowa to nic innego jak bufor bezpieczeństwa, o którym każdy z nas powinien pamiętać, jest to bowiem coś, co zapewnia bezpieczeństwo finansowe Tobie oraz Twojej rodzinie, a w dłuższej perspektywie trzyma Cię z dala od długów, z których trudno się później wydostać, szczególnie jeżeli po kredyty sięgamy, gdy brakuje nam pieniędzy na podstawowe potrzeby.

Zalety posiadania poduszki finansowej

Posiadanie poduszki finansowej ma naprawdę wiele plusów, oto niektóre z nich:

• zwiększa poczucie bezpieczeństwa,
• pozwala na godne przeżycie w razie kłopotów finansowych,
• chroni nas przed popadnięciem w długi,
• pozwala kontrolować finanse osobiste,
• uczy oszczędzania i zarządzania budżetem,
• uczy odpowiedzialności,
• w perspektywie czasu pozwala na bycie lepszym inwestorem (zachowujesz spokój w czasie zawirowań na rynkach).

To oczywiście, tylko niektóre z zalet posiadania funduszu awaryjnego, jednak już one pokazują, ile dobrego niesie za sobą posiadanie tego rodzaju kapitału – w kolejnym kroku opowiemy więc jak się zabrać za jego gromadzenie.

Jak zacząć budować poduszkę finansową?

Decydując się na budowanie poduszki finansowej, rozpoczynamy od wyliczenia, ile pieniędzy jest nam potrzebne, aby móc spokojnie przeżyć bez dochodów przez okres od 3 do 6 miesięcy (zdecydowanie polecamy przyjąć okres 6 miesięcy). Kiedy kwota ta jest już nam znana, przechodzimy do odkładania pieniędzy (zacznijmy od niewielkiej kwoty odkładanej od razu po otrzymaniu wynagrodzenia) i budowania oszczędności pamiętając o tym, żeby ich nie ruszać bez potrzeby. Zaoszczędzone środki nie mogą być przeznaczane na takie potrzeby jak np. nowy samochód czy meble ogrodowe. Używamy ich tylko wtedy gdy potrzebne są nam do przeżycia!

Fundusz awaryjny powinien także powstawać wcześniej niż inne cele oszczędnościowe takie jak np. kupno garażu czy wymiana roweru. Dopiero gdy uda nam się zbudować poduszkę finansową możemy przejść do oszczędzania na inne, ważne dla nas rzeczy. To samo dotyczy się nadpłacania kredytów hipotecznych (zobacz najpopularniejsze kredyty hipoteczne na ranking.co.pl), czy oszczędzania na emeryturę: zawsze najpierw koncentrujemy wszystkie swoje wysiłki na budowaniu poduszki finansowej, a dopiero wówczas myślimy o innych rzeczach, takich jak odkładanie na IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) czy szybsze spłacenie zobowiązań za nieruchomości.

Dobra rada:
Dostałeś premię lub inne dodatkowe pieniądze? Nie przeznaczaj ich na konsumpcję, ale na budowanie poduszki finansowej: w dłuższej perspektywie czasu taka decyzja ma dużo większy sens. Szybciej zbudujesz fundusz awaryjny i będziesz mógł się skupić na innych celach.

Lokowanie środków stanowiących poduszkę bezpieczeństwa

Jeżeli chodzi o lokowanie środków stanowiących naszą poduszkę finansową, to warto zacząć od przypomnienia jej roli: ma ona zapewnić bezpieczeństwo nam oraz naszej rodzinie w przypadku pojawienia się dużych, niespodziewanych wydatków lub utraty pracy. W przypadku jej braku moglibyśmy łatwo popaść w długi i zrujnować domowy budżet. Celem posiadania funduszu awaryjnego jest więc ochrona, a nie zarabianie pieniędzy, w związku z tym taki kapitał powinien być ulokowany na dobrych lokatach bankowych i/lub na detalicznych obligacjach Skarbu Państwa (szczególnie tych pokrywających inflację). W ten sposób zapewniamy wysokie bezpieczeństwo środków, a jednocześnie nie musimy się obawiać inflacji.

Podsumowanie

Jeżeli jeszcze nie masz swojej własnej poduszki finansowej, to warto już dziś pomyśleć o swojej przyszłości i zacząć odkładać pieniądze, które mogą się przydać Tobie i Twojej rodzinie, gdy nadejdą gorsze czasy. Taka poduszka finansowa jest pewnym wyznacznikiem tego, czy rzeczywiście mamy kontrolę nad własnymi finansami i czy potrafimy oszczędzać – bądźmy odpowiedzialni i konsekwentni, a z pewnością poczujemy się bezpieczniej i zapewnimy spokojniejszą przyszłość sobie i swoim bliskim.