Kredyty Szczecin - Bankikredyty.pl

Jak oszczędzać pieniądze?

Expander Szczecin - kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Odkładanie pieniędzy wymaga od nas systematyczności oraz wytrwałości, nie jest to takie proste jak może się wydawać, ale można sukcesywnie gromadzić oszczędności bez względu na to, jakie są nasze dochody. Mimo, że wiele osób tłumaczy, że nie może odkładać pieniędzy ze względu na to, że niewiele zarabia, specjaliści z branży finansów podkreślają, że w oszczędzaniu tak naprawdę nie chodzi o to, jakie ma się zarobki, ale ile jesteśmy w stanie odłożyć z naszej pensji.

Od czego zacząć oszczędzanie??

Decydując się na oszczędzanie pieniędzy, należy ustalić sobie łatwo osiągalny cel. To pierwszy krok w drodze do efektywnego zarządzania swoim budżetem. Nie będzie łatwo, szczególnie jeżeli do tej pory mieliśmy tendencje do wydawania pieniędzy, jednak odkładanie gotówki to nawyk, który można wypracować. Jeżeli pierwsza próba zakończy się niepowodzeniem, warto spróbować kolejny raz. Tutaj najważniejsza jest systematyczność, nawet gdy odłożymy 100 zł miesięcznie po roku uzbiera się spora suma, którą będzie można wykorzystać na przykład na wyjazd na wakacje, remont, czy przeznaczyć na rozwijanie swoich zainteresowań.

Nie odmawiaj sobie przyjemności

Chociaż oszczędzanie wymaga dużej samodyscypliny i sporo wyrzeczeń, to nie warto przesadzać. Warto od czasu do czasu pozwolić sobie na drobne przyjemności, jeżeli na przykład udało nam się odkładać pieniądze zgodnie z planem przez cały miesiąc. Nie chodzi o to, żeby popadać w ascezę i odmawiać sobie wszystkiego, co do tej pory sprawiało nam przyjemności. W ten sposób można bardzo szybko się zrazić i przerwać oszczędzanie.

Doceniaj drobne sukcesy

Największym błędem podczas oszczędzania jest brak konkretnego celu. Jeżeli mamy plan na co przeznaczymy odłożone pieniądze, wówczas nasza motywacja bez wątpienia będzie większa. Pamiętajmy, aby doceniać nawet małe sukcesy, nie można być wobec siebie zbyt wymagającym, jeżeli do tej pory nigdy nie oszczędzaliśmy. Zarządzanie własnym budżetem jest trudne, ale można się tego nauczyć. Mając oszczędności jesteśmy pewniejsi siebie, czujemy się bezpieczniej i nie musimy się zadłużać w razie sytuacji kryzysowych, gdy potrzebna jest gotówka.

Sprawdź także zestawienia:
Nowe promocje na kredyty gotówkowe 2023
Wysoko oprocentowane lokaty terminowe 2023
Najlepsze konta osobiste 2023