3D Secure - istotny standard zabezpieczeń karty płatniczej używanej w Internecie

3D Secure – istotny standard zabezpieczeń karty płatniczej używanej w Internecie

Expander Szczecin - kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

W Internecie można zrobić praktycznie wszystko, w tym również dokonywać płatności. Daje on nam użytkownikom szerokie możliwości podczas codziennych zakupów online, w których możemy zapłacić: kartami, BLIK-iem, szybkim przelewem typy elixir (eliksir) etc. Niestety wygoda ta ma też drugą stronę medalu. Drugą stroną medalu okazują się nieustannie rosnące zagrożenie, które mają ścisły związek z kradzieżą danych z kart płatniczych. Skradzione informacje wykorzystywane są później przez cyberprzestępców w nieautoryzowanych transakcjach.

3D Secure, co to takiego, dlaczego jest takie ważne?

3D Secure – stanowi pewne oraz nowatorskie zabezpieczenie każdej transakcji, która dokonywana jest za pośrednictwem portali, serwisów pośredniczących przy płatnościach bezgotówkowych w cyberprzestrzeni (serwisy to nic innego, jak internetowe bramki służące do dokonywania płatności).

Jak działa ten rodzaj zabezpieczenia?

Metoda autoryzacji 3D Secure w Internecie działa na wszystkich sklepowych witrynach www, gdzie mają zastosowanie metody płatności z użyciem kart płatniczych.

OGÓLNY SPOSÓB DZIAŁANIA:
Po podaniu danych karty w sklepie internetowym, każdy użytkownik jest dodatkowo zobligowany do potwierdzenia płatności w dedykowanej aplikacji mobilnej poprzez podanie kodu PIN albo potwierdzenie chęci dokonania płatności, dzięki przepisaniu kodu z wiadomości z SMS.

W tych miejscach, gdzie już została uruchomiona ta usługa, płatność za towar przy użyciu karty należy potwierdzić jednorazowym oraz bezpłatnym kodem w postaci 3D Secure. Klienci otrzymują ten kod w formie SMS-a, będącego wysłanym na ich numer telefonu komórkowego po podaniu nr karty płatniczej w czasie transakcji. Tylko potwierdzenie transakcji kodem zabezpieczającym pozwoli na pomyślne zrealizowanie transakcji.

Jakie firmy stosują ten rodzaj zabezpieczenia?

Coraz większa ilość sklepów oznaczona jest logiem, symbolem „MasterCard SecureCode” bądź „Verified by VISA”. Znak ten oznacza, że płatności w danym sklepie są zabezpieczone przy pomocy usługi określanej mianem – 3D Secure.

Wydawcy, czyli producenci kart płatniczych VISA oraz Mastercard już od dłuższego czasu oferują oni swoim Klientom taki rodzaj udogodnienia. Nowoczesnego zabezpieczenia zmniejszającego ryzyko dokonania lewej, inaczej nieautoryzowanej płatniczej transakcji w sklepie online, przez właściciela karty płatniczej (sprawdź promocje kart płatniczych na karty-kredytowe.biz).

Ciekawostka: W niedalekiej przyszłości może pojawić się kolejna generacja autoryzacji płatności bezgotówkowej, która będzie potwierdzona za pomocą czytnika linii papilarnych, dzięki przyłożeniu do niego kciuka lewej lub prawej dłoni bądź dzięki sfotografowaniu twarzy użytkownika (np. dzięki użyciu przez niego frontowej / przedniej kamery telefonu).

Dlatego warto korzystać z tego typu zabezpieczenia podczas zakupów online, gdyż zwiększa ono poufność danych naszej karty i równocześnie zmniejsza niebezpieczeństwo wycieku numeru naszej karty, używanej przez nas oraz jej unikatowego kodu zabezpieczającego w formie trzech cyfr. Jest on wymagany m.in. np. przez serwis video streamingowy o nazwie Netflix. Tam w serwisie 3-cyfrowy kod służy do potwierdzania tożsamości, w celu automatycznego ściągania należności finansowych w ramach miesięcznego abonamentu.